Światło UV-C może być stosowane w celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia organizmów wielolekoopornych poprzez dezaktywację DNA i RNA organizmów, powodując ich nieodwracalne uszkodzenia.

Działanie promieniowania UV-C polega na rozkładaniu niektórych wiązań chemicznych i mieszaniu struktury DNA, RNA oraz białek, co skutkuje tym, że mikroorganizm nie może się rozmnażać. Kiedy patogen traci zdolność reprodukcji, przestaje być zakaźny, a tym samym przestaje być niebezpieczny dla człowieka. Światło UV-C osiąga największą moc przy długości fali 254 nm.

Promieniowanie ultrafioletowe to jedna z najefektywniejszych metod dezynfekcji powietrza oraz powierzchni. Światło to dociera do trudno dostępnych miejsc i niszczy nawet do 99,9% bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów.

Co to oznacza na poziomie praktycznym? Zastosowanie światła UV-C do dezynfekcji sal pacjentów i sal operacyjnych w szpitala zmniejsza ryzyko przeniesienia patognenów ze środowiska na personelm medyczny i pacjentów i tym samym zmniejsza ryzyko zakażenia.

Film: UVD Robots