Najnowocześniejsze na świecie urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji za pomocą światła ultrafioletowego, UVD Robot zostanie dostarczone do polskich szpitali i placówek opiekuńczych w ramach rozstrzygniętego przetargu Komisji Europejskiej. Do tej pory UVD Robot został wdrożony w 9 polskich szpitalach. Kolejne 9 placówek otrzyma swój egzemplarz UVD Robota w drugiej połowie czerwca br. Skuteczność urządzenia polega na promieniowaniu światłem UV-C, które przerywa łańcuch zakażeń, niwelując w ten sposób skupiska patogenów w danym środowisku. Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych.

W grudniu 2020 r. decyzją Komisji Europejskiej został rozstrzygnięty przetarg na zakup 200 urządzeń dezynfekujących UVD Robot, które w ramach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 i wszelkich jego mutacji mają trafić do placówek medycznych, głównie szpitali, na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak dotąd, do Polski dotarło 9 UVD Robotów na przełomie maja i czerwca br., natomiast następne 9 właśnie jest w drodze do swoich miejsc przeznaczenia. Placówki, które tym razem otrzymają swój egzemplarz UVD Robota to: Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Serdeczna Troska w Krakowie, Szpital Polski w Sztumie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Szpital św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne w Warszawie.

Konkurencyjność UVD Robota polega na jego wysokiej skuteczności usuwania wszelkich chorobotwórczych mikroorganizmów, takich jak wirusy, bakterie czy grzyby przez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. Co ważne, nie istnieją patogeny odporne na bakteriobójcze promieniowanie UV-C. Efektem przerwania łańcucha zakażeń jest zmniejszona liczba infekcji szpitalnych, która skutkuje poprawą jakości klinicznej i wyższą jakością opieki nad chorymi. Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu. Gdy personel medyczny przestaje mieć obawy o własne zdrowie i bezpieczeństwo, może w pełni oddać się leczeniu i opiece nad chorymi – zauważa Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce.

Warto podkreślić również walor ekonomiczny UVD Robota, bowiem to w pełni autonomiczne urządzenie po wstępnym zaprogramowaniu działa samodzielnie, nie wymaga obsługi. Wykorzystanie UVD Robota zatem z jednej strony obniża koszty dezynfekcji, ponieważ nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych, z drugiej zaś przyczynia się do oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego, który kontroluje efekt pracy robota za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Cykl dezynfekcyjny sali operacyjnej trwa zazwyczaj około 15-20 minut.

Urządzenie UVD Robot, które ze względu na swoją zaawansowaną technologię i autonomię użytkowania zyskało uznanie Komisji Europejskiej, wygrywając w przetargu, jest z sukcesem użytkowane w szpitalach, galeriach handlowych, na dworcach i lotniskach w ponad 60 krajach na świecie na 7 kontynentach.