Premierowy pokaz Robota UVD w Polsce

3 kwietnia 2020 r. na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowano w pełni autonomicznego robota UVD, który skutecznie usuwa wszelkie patogeny, w tym także koronawirusy, które wywołują chorobę Covid-2019. Wyłącznym dystrybutorem tego rozwiązania w Polsce jest firma MED&CARE.

To inteligentne urządzenie zastępuje ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia, tym samym ograniczając rozprzestrzenianie się choroby.

Roboty sprawdzają się w miejscach użytku publicznego, takich jak m.in. szpitale, chroniąc przez zarażeniem wirusami pacjentów i personel medyczny, który jest najbardziej narażony na infekcje.

„Posiadanie takiego urządzenia jest marzeniem wielu placówek, w których znajdują się, bądź będą znajdować się pacjenci z tym problemem. W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach, w około 2000 placówek robot spełnia swoje zadanie. W europejskich szpitalach, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii również wprowadzono go do praktyki klinicznej – mówił podczas piątkowej prezentacji robota na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym prof. Mirosław Wielgoś, rektor tej uczelni. – Mamy nadzieję, że po dzisiejszej prezentacji nasze szpitale kliniczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu.”

Robert Tomasz Krawczyk, dyrektor UCK WUM podkreślił: „Zautomatyzowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych (głównie sal chorych, bloków operacyjnych czy korytarzy) jest rozwiązaniem ultranowoczesnym, a w obecnej sytuacji wręcz wymarzonym”.

Robot UVD skutecznie usuwa wszelkie patogeny poprzez niszczenie ich struktury DNA promieniami ultrafioletowymi. Robot jest w pełni autonomiczny, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga żadnej obsługi. Robot dezynfekuje zarówno powierzchnię, jak i powietrze.

„Mamy nadzieję, że nasze szpitale kliniczne, wchodzące w skład UCK WUM, również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu. Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w nabyciu tego ultranowoczesnego sprzętu do tego typu pomocy. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha, jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa” – powiedział podczas konferencji prasowej rektor uczelni.

Fot. Michał Teperek, Dział Fotomedyczny WUM
Film: Dział Fotomedyczny WUM

Relacje z premierowego pokazu robota UVD na terenie WUM w mediach:
Radio ESKA
Radio ZET
Radio KOLOR
PANORAMA TVP
ONET.PL
WARSZAWA.NASZEMIASTO.PL
POLSKIE RADIO – CZWÓRKA
WGOSPODARCE.PL
WARSZAWA.GOŚĆ.PL
COWZDROWIU.PL
NAUKA W POLSCE
GŁOS PACJENTA

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *