W wyniku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską, na przełomie maja i czerwca br. trafi do polskich szpitali dziewięć najnowocześniejszych technologicznie urządzeń do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń o nazwie UVD Robot. Robot, który zrobił zawrotną karierę w szpitalach na całym świecie, jest urządzeniem przerywającym łańcuch zakażeń i niwelującym skupiska patogenów w określonym środowisku dzięki promieniom UV-C.
Wdrożenia dziewięciu sztuk UVD Robota w Polsce rozpoczynają się 25 maja br.
Szpitale, do których trafią urządzenia to: Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET we Wrocławiu, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Wielkopolskie Centrum Medyczne – Szpital Św. Wojciecha w Poznaniu, Szpital Ginekologiczno-Położniczy ŁUBINOWA w Katowicach, Szpital Powiatowy w Radomsku, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, a także dwie placówki w Krakowie, Centrum Radioterapii Amethyst oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.
Skrócenie czasu poświęconego na dezynfekcję pozwala personelowi medycznemu skupić się na najważniejszych zadaniach, a jednocześnie usprawnia pracę szpitala na rzecz ochrony życia i zdrowia pacjentów nie tylko w czasie pandemii, epidemii sezonowych chorób zakaźnych, ale także w przypadku codziennej pracy szpitala – podkreśla Tomasz Witkowski z firmy MED&CARE, dystrybutora urządzenia UVD Robot w Polsce. Producent UVD Robota, duńska firma UVD Robots natomiast zaznacza, że urządzenia tej generacji wyznaczają standard autonomicznej dezynfekcji na świecie. Są obecne w ponad sześćdziesięciu krajach świata, na siedmiu kontynentach.