Konkurs iF Design Award, w którym od 67 lat biorą udział producenci sprzętu z ponad 60 krajów świata, co roku wyłania wyjątkowe projekty o wysokiej użyteczności zgodnie z najnowszą technologią. Wśród 10 000 nominowanych produktów znalazło się urządzenie dezynfekujące trzeciej generacji, robot UVD.

Robot jeździ automatycznie wewnątrz budynków i wykorzystuje światło UV-C, które neutralizuje 99,99% bakterii i wirusów na powierzchniach i w powietrzu już w ciągu 1 minuty. Światło niszczy struktury DNA i RNA mikroorganizmów, w tym koronawirusa, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorób. Robot UVD został pierwotnie zaprojektowany do ogólnego łagodzenia zakażeń szpitalnych, ale podczas pandemii jest również używany w domach opieki, szpitalach, szkołach, hotelach, centrach handlowych, na lotniskach, w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym w ponad 60 krajach.

Technologia robota UVD została opracowana w ścisłej współpracy ze szpitalami, uwzględniając ich restrykcyjne standardy higieniczne. Od tego czasu projekt, interfejs użytkownika, elektronika i funkcjonalność były dalej rozwijane i udoskonalane. Pod względem konstrukcji robot wędrujący ma bardzo zwartą i elegancką konstrukcję z zaokrąglonymi narożnikami, dzięki czemu może poruszać się nawet w ciasnych miejscach.

Konstruktorzy robota UVD mają na uwadze także wrażenia docelowych użytkowników produktu i m.in. dlatego zyskał on uznanie wielu niezależnych ośrodków, a następnie został nominowany do konkursu iF Design Award.